Asked by

alessia Macri
on Nov 13, 2024

verifed

Verified

Shipp Inc. manufactures a product requiring two pounds of direct material. During 2016 Shipp purchases 24000 pounds of material for $99200 when the standard price per pound is $4. During 2016 Shipp uses 22000 pounds to make 12000 products. The standard direct material cost per unit of finished product is

A) $8.27.
B) $9.01.
C) $8.00.
D) $8.53.

Direct Material Cost

The cost of raw materials and components that are directly used in the production of a product.

  • Comprehend the principles behind different variances associated with overhead, labor, and material expenses.
verifed

Verified Answer

EP
Emily PerryNov 19, 2024
Final Answer:
Get Full Answer