Asked by
Gregory Redmond
on Nov 13, 2024Verified
All Urban Company produces a product requiring 4 pounds of material costing $3.50 per pound. During December All Urban purchased 4200 pounds of material for $14112 and used the material to produce 500 products. What was the materials price variance for December?
A) $560 F
B) $588 F
C) $112 U
D) $672 U
Materials Price Variance
The difference between the actual cost of materials used in production and the expected (or standard) cost of those materials.
- Determine the overall overhead variance, analyze variances in labor pricing and quantities, and variances in materials pricing and quantities.
Verified Answer
JE
Learning Objectives
- Determine the overall overhead variance, analyze variances in labor pricing and quantities, and variances in materials pricing and quantities.