Asked by

Emily Jansen
on Oct 15, 2024

verifed

Verified

Zhang Industries budgets production of 300 units in June and 310 units in July.Each finished unit requires 4 pounds of raw material K,which costs $5 per pound.Each month's ending inventory of raw materials should be 30% of the following month's budgeted production.The June 1 raw materials inventory has 360 pounds of raw material K.Compute the budgeted cost of purchases for raw material K for June.

A) $4,400.
B) $6,000.
C) $6,200.
D) $6,060.
E) $6,100.

Raw Material K

A specific, unidentified raw material that is utilized in the production process of goods.

Ending Inventory

The total value of all inventory a company has in stock at the end of an accounting period.

  • Evaluate the anticipated financial allocations for direct labor and direct materials.
verifed

Verified Answer

VS
Vanessa SartorOct 20, 2024
Final Answer:
Get Full Answer