Asked by

Brandon Jackson
on Dec 05, 2024

verifed

Verified

Units produced 12 000 15 000
Direct materials $36 000 $45 000
Based on the above data, the direct material costs for producing 7000 units are $21 000.

Direct Material Costs

The expenses for raw materials that are directly traceable to the manufacturing of a specific product.

Units Produced

The total number of complete units manufactured or finished in a given period.

  • Acquire knowledge about the process involved in estimating cost behaviors and the importance of cost drivers.
verifed

Verified Answer

EP
eldrich palinoDec 06, 2024
Final Answer:
Get Full Answer