Asked by
Bonnie Griner
on Nov 19, 2024Verified
Beamish Incorporated, which produces a single product, has provided the following data for its most recent month of operations:
There were no beginning or ending inventories. The absorption costing unit product cost was:
A) $93 per unit
B) $97 per unit
C) $136 per unit
D) $194 per unit
Absorption Costing
An approach in accounting where the cost of a product is determined by including direct materials, direct labor, and all manufacturing overhead costs, whether variable or fixed.
Unit Product Cost
The total cost to produce one unit of product, including direct materials, direct labor, and allocated overhead.
- Compute and comprehend the importance of the unit product cost in absorption costing.
Verified Answer
DV
Learning Objectives
- Compute and comprehend the importance of the unit product cost in absorption costing.