Asked by
angie moore
on Nov 12, 2024Verified
An example of a cost that is variable with respect to the number of units produced is:
A) depreciation of factory facilities.
B) power to run production equipment.
C) supervisory salaries.
D) insurance on the headquarters building.
Depreciation
The systematic allocation of the depreciable amount of an asset over its useful life.
Production Equipment
The machinery and tools used in the manufacturing process to produce finished goods.
Supervisory Salaries
The compensation paid to individuals in charge of overseeing the work of other employees, ensuring that tasks are performed efficiently and effectively.
- Acquire knowledge about the variation between cost classifications (fixed, variable, mixed) and their inherent properties.
Verified Answer
DX
Learning Objectives
- Acquire knowledge about the variation between cost classifications (fixed, variable, mixed) and their inherent properties.