Filters
Question type

Study Flashcards

A company that uses labor,equipment,supplies,and facilities to convert raw materials into finished products is a ________.


A) merchandising company
B) manufacturing company
C) service company
D) trading company

Correct Answer

verifed

verified

Costs are transferred from the balance sheet to the income statement as cost of goods sold when ________.


A) finished goods are sold
B) goods are transferred from the Work-in-Process Inventory account to the Finished Goods Inventory account
C) direct materials,direct labor and manufacturing overhead are transferred to the beginning Work-in-Process Inventory account
D) the total of Cost of Goods Manufactured is determined

Correct Answer

verifed

verified

Anika,a division manager,is purchasing materials to ensure she has enough to meet customers' demands.Anika is engaging in the ________.


A) planning function
B) directing function
C) controlling function.
D) decision function

Correct Answer

verifed

verified

Repair and maintenance costs for manufacturing equipment are product costs.

Correct Answer

verifed

verified

In order to reach new markets,many companies are moving operations to other countries.

Correct Answer

verifed

verified

Period costs are the ________.


A) product costs that must be paid in the accounting period in which they are incurred.
B) operating costs that are expensed in the accounting period in which they are incurred.
C) costs related to production of products.
D) same as manufacturing overhead costs.

Correct Answer

verifed

verified

Franklin Manufacturing provided the following information for the month ended March 31:  Sales Revenue $15,000 Beginning Finished Goods Inventory 11,000 Ending Finished Goods Inventory 9500 Cost of Goods Manufactured 19,600\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Sales Revenue } & \$ 15,000 \\\hline \text { Beginning Finished Goods Inventory } & 11,000 \\\hline \text { Ending Finished Goods Inventory } & 9500 \\\hline \text { Cost of Goods Manufactured } & 19,600\\\hline \end{array} Compute cost of goods sold.


A) $19,600
B) $18,100
C) $21,100
D) $29,100

Correct Answer

verifed

verified

In a manufacturing company,wages and benefits of assembly line workers are period costs.

Correct Answer

verifed

verified

In a manufacturing plant,indirect materials costs from lubricants and cleaning fluids are product costs.

Correct Answer

verifed

verified

Hernando Manufacturing,Inc.reported the following information for the year:  Number of Units Produced 152,000 Number of Units Sold 62,000 Cost of Goods Manufactured $268,000 Cost of Goods Sold 52,900 Sales Revenue 130,000 Gross Profit 72,940 Operating Expense 727,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Number of Units Produced } & 152,000 \\\hline \text { Number of Units Sold } & 62,000 \\\hline \text { Cost of Goods Manufactured } & \$ 268,000 \\\hline \text { Cost of Goods Sold } & 52,900 \\\hline \text { Sales Revenue } & 130,000 \\\hline \text { Gross Profit } & 72,940 \\\hline \text { Operating Expense } & 727,000 \\\hline\end{array} What was the unit product cost? (Round your answer to the nearest cent.)


A) $4.32
B) $0.86
C) $0.85
D) $1.76

Correct Answer

verifed

verified

________ is a philosophy of continuous improvement of products and processes.


A) Just-in-Time (JIT) Management
B) Enterprise Resource Planning (ERP)
C) Supply Chain Management (SCM)
D) Total Quality Management (TQM)

Correct Answer

verifed

verified

In a manufacturing company,accounting,legal,and administrative costs are typical examples of product costs.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is true of service companies?


A) All costs of service companies are product costs.
B) Service companies modify and resell products they buy from manufacturers.
C) Revenues of service companies are only recorded on cash receipt.
D) Service companies carry no inventories of products for sale.

Correct Answer

verifed

verified

An Enterprise Resource Planning system (ERP) ________.


A) is a cost management system in which a company produces products just in time to satisfy needs
B) requires the implementation of Total Quality Management
C) integrates all worldwide functions,departments,and data of a company into a single system
D) cannot be implemented in service companies

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is an example of a period cost for a manufacturing company?


A) advertising expense
B) depreciation on factory equipment
C) indirect materials
D) property taxes for the factory

Correct Answer

verifed

verified

Total manufacturing costs to account for during the year minus the ending Work-in-Process Inventory equals the cost of goods manufactured.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is a part of manufacturing overhead?


A) cost of raw materials
B) wages of assembly line workers
C) factory insurance
D) depreciation on office furniture

Correct Answer

verifed

verified

The following information is available from Avery Company,a manufacturer of security cameras:  Cost of Goods Manufactured $312,000 Total Units Produced 1200 Number of Units Sold 850 Cost of Goods Sold $275,000\begin{array} { | l | l | } \hline \text { Cost of Goods Manufactured } & \$ 312,000 \\\hline \text { Total Units Produced } & 1200 \\\hline \text { Number of Units Sold } & 850 \\\hline \text { Cost of Goods Sold } & \$ 275,000 \\\hline\end{array} The unit product cost for a security camera is:


A) $260
B) $286
C) $1
D) $324

Correct Answer

verifed

verified

Goods that are produced by a manufacturing company and are ready to sell are recorded in the _______ account.


A) Raw Materials Inventory
B) Work-in-Process Inventory
C) Manufacturing Overhead
D) Finished Goods Inventory

Correct Answer

verifed

verified

Unit cost per service is calculated by dividing total costs by the total number of services provided.

Correct Answer

verifed

verified

Showing 61 - 80 of 230

Related Exams

Show Answer