Filters
Question type

Study Flashcards

Organics Corporation uses two different types of labor to manufacture its product. The types of labor, Cutting and Setup, have the following standards:  Labor Type  Standard Mix  Standard Unit Price  Standard Cost  Cutting 400 hours $6.00 per unit $2,400 Setup 100 hours 4.00 per unit $400\begin{array} { l r r r } \text { Labor Type } & \text { Standard Mix } & \text { Standard Unit Price } & \text { Standard Cost } \\ \text { Cutting } & 400 \text { hours } & \$ 6.00 \text { per unit } & \$ 2,400 \\ \text { Setup } & 100 \text { hours } & 4.00 \text { per unit } & \$ 400 \end{array} Yield 2,500 units During July, the following actual production in formation was provided:  Labor Type  A.ctual Mix  Cutting 3,500 hours  Setup 1,500 hours \begin{array}{ll}\text { Labor Type } & \text { A.ctual Mix } \\\text { Cutting } & 3,500 \text { hours } \\\text { Setup } & 1,500 \text { hours }\end{array} Yield 22,500 units Required: Calculate the labor mix and yield variances.

Correct Answer

verifed

verified

Labor mix variance:SM(Cutting) = (400/50...

View Answer

San Francisco Corporation uses two materials in the production of its product. The materials, X and Y, have the following standards:  Material  Standard Mix  Standard Unit Price  Standard Cost  X 3,500 units $1.00 per unit $3,500 Y 1,500 units 3.00 per unit $4,500 Yield 4,000 units  During April, the following actual production information was provided:  Material  Actual Mix Y30,000 units Y20,000 units  Yield 36,000 units \begin{array}{l}\begin{array} { l r r r } \text { Material } & \text { Standard Mix } & \text { Standard Unit Price } & \text { Standard Cost } \\\text { X } & 3,500 \text { units } & \$ 1.00 \text { per unit } & \$ 3,500 \\\text { Y } & 1,500 \text { units } & 3.00 \text { per unit } & \$ 4,500 \\\text { Yield } & 4,000 \text { units } & &\end{array}\\\text { During April, the following actual production information was provided: }\\\begin{array} { l l } \text { Material } & \text { Actual Mix } \\\hline \mathrm { Y } & 30,000 \text { units } \\\mathrm { Y } & 20,000 \text { units } \\\text { Yield } & 36,000 \text { units }\end{array}\end{array} What is the materials mix variance?


A) $10,000 (U)
B) $5,000 (F)
C) $10,000 (F)
D) $15,000 (F)

Correct Answer

verifed

verified

If the standard quantity (SQ) , actual quantity (AQ) , standard price (SP) , and actual price (AP) are 350 units, 400 units, $12, and $13 respectively, then the total budget variance is _____.


A) $1,000 favorable
B) $250 favorable
C) $250 unfavorable
D) $1,000 unfavorable

Correct Answer

verifed

verified

The standard overhead cost assigned to each unit of product manufactured is called the


A) total manufacturing cost.
B) predetermined overhead cost.
C) applied overhead cost.
D) estimated overhead cost.

Correct Answer

verifed

verified

Biscuit Company has developed the following standards for one of its products. Direct labor hours is the driver used to assign overhead costs to products.  Direct materials: 10 pounds ×$3 per pound  Direct labor: 2.5 hours ×$8 per hour  Variable manufacturing overhead: 2.5 hours ×$2 per hour \begin{array}{ll}\text { Direct materials: } & 10 \text { pounds } \times \$ 3 \text { per pound } \\\text { Direct labor: } & 2.5 \text { hours } \times \$ 8 \text { per hour } \\\text { Variable manufacturing overhead: } & 2.5 \text { hours } \times \$ 2 \text { per hour }\end{array}  The following activity occurred during the month of June: \text { The following activity occurred during the month of June: }  Materials purchased: 125,000 pounds at $2.60 per pound  Materials used: 110,000 pounds  Units produced: 10,000 units  Direct labor: 24,000 hours at $7.50 per hour  Actual variable manufacturing overhead: $51,000\begin{array}{ll}\text { Materials purchased: } & 125,000 \text { pounds at } \$ 2.60 \text { per pound } \\\text { Materials used: } & 110,000 \text { pounds } \\\text { Units produced: } & 10,000 \text { units } \\\text { Direct labor: } & 24,000 \text { hours at } \$ 7.50 \text { per hour } \\\text { Actual variable manufacturing overhead: } & \$ 51,000\end{array} The company records materials price variances at the time of purchase. The direct labor efficiency variance is


A) $8,000 unfavorable.
B) $8,000 favorable.
C) $20,000 unfavorable.
D) $20,000 favorable.

Correct Answer

verifed

verified

The standard cost sheet includes all of the following EXCEPT


A) the standard quantity per unit.
B) the standard material costs per unit.
C) the standard cost per unit.
D) the standard labor hours allowed for actual production.

Correct Answer

verifed

verified

Colina Production Company uses a standard costing system. The following information pertains to the current year. Direct labor hours is the driver used to assign overhead costs to products.  Actual production 5,500 units  Actual factory overhead costs ( $16,500 is fixed)  $40,125 Actual direct labor costs (11,250 hours)  $131,625 Standard direct labor for 5,500 units:  Standard hours allowed 11,000 hours  Labor rate $12.00\begin{array}{ll}\text { Actual production } & 5,500 \text { units } \\\text { Actual factory overhead costs ( } \$ 16,500 \text { is fixed) } & \$ 40,125 \\\text { Actual direct labor costs }(11,250 \text { hours) } & \$ 131,625 \\\text { Standard direct labor for } 5,500 \text { units: } & \\\text { Standard hours allowed } & 11,000 \text { hours } \\\text { Labor rate } & \$ 12.00\end{array} The factory overhead rate is based on an activity level of 10,000 direct labor hours. Standard cost data for 5,000 units is as follows:  Variable factory overhead $22,500 Fixed factory overhead 13,500 Total factory overhead 36,000\begin{array}{lr}\text { Variable factory overhead } & \$ 22,500 \\\text { Fixed factory overhead } & 13,500 \\\text { Total factory overhead } & \mathbf{\underline { 36 , 0 0 0 }}\end{array} What is the fixed overhead volume variance for Colina Production Company?


A) $3,600 (F)
B) $1,350 (F)
C) $4,125 (U)
D) $1,350 (U)

Correct Answer

verifed

verified

Compare and contrast mix and yield variances.

Correct Answer

verifed

verified

Substituting direct materials or direct ...

View Answer

Standard costs are the amount that should be spent to produce a product or service.

Correct Answer

verifed

verified

All variances accounts are closed out at the end of the year.

Correct Answer

verifed

verified

The unit standard cost is


A) the product of the standard price times the standard quantity for each unit.
B) the price standard for each unit.
C) the actual cost for a standard product.
D) the amount of actual cost to produce a unit in a standardized process.

Correct Answer

verifed

verified

San Francisco Corporation uses two materials in the production of its product. The materials, X and Y, have the following standards:  Material  Standard Mix  Standard Unit Price  Standard Cost  X 3,500 units $1.00 per unit $3,500 Y 1,500 units 3.00 per unit $4,500 Yield 4,000 units  During April, the following actual production information was provided:  Material  Actual Mix Y30,000 units Y20,000 units  Yield 36,000 units \begin{array}{l}\begin{array} { l r r r } \text { Material } & \text { Standard Mix } & \text { Standard Unit Price } & \text { Standard Cost } \\\text { X } & 3,500 \text { units } & \$ 1.00 \text { per unit } & \$ 3,500 \\\text { Y } & 1,500 \text { units } & 3.00 \text { per unit } & \$ 4,500 \\\text { Yield } & 4,000 \text { units } & &\end{array}\\\text { During April, the following actual production information was provided: }\\\begin{array} { l l } \text { Material } & \text { Actual Mix } \\\hline \mathrm { Y } & 30,000 \text { units } \\\mathrm { Y } & 20,000 \text { units } \\\text { Yield } & 36,000 \text { units }\end{array}\end{array} What is the materials yield variance?


A) $4,000 (F)
B) $4,000 (U)
C) $8,000 (F)
D) $8,000 (U)

Correct Answer

verifed

verified

How are standards developed? What is the difference between ideal and currently attainable standards?

Correct Answer

verifed

verified

Historical experience, engineering studi...

View Answer

A materials price variance would NOT be caused by


A) ordering the wrong quality of materials.
B) ordering from the wrong supplier.
C) not taking a quantity discount.
D) requiring laborers to work overtime.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is true about the variable overhead spending variance?


A) The variable overhead spending variance measures the aggregate effect of differences in the actual variable overhead rate and the standard variable overhead rate.
B) The variable overhead spending variance measures the change in variable overhead consumption that occurs because of efficient (or inefficient) use of direct labor.
C) The variable overhead spending variance is calculated by deducting actual direct labor hours used from standard direct labor hours that should have been used.
D) The variable overhead spending variance is calculated by deducting actual variable overhead from standard variable overhead.

Correct Answer

verifed

verified

Malkovich Company uses a standard costing system. The following information pertains to direct materials for the month of July:  Standard price per lb. $18.00 Actual purchase price per lb. $16.50 Quantity purchased 3,100lbs. Quantity used 2,950lbs Standard quantity allowed for actual output 3,000lbs Actual output 1,000 units \begin{array}{ll}\text { Standard price per lb. } & \$ 18.00 \\\text { Actual purchase price per lb. } & \$ 16.50 \\\text { Quantity purchased } & 3,100 \mathrm{lbs} . \\\text { Quantity used } & 2,950 \mathrm{lbs} \\\text { Standard quantity allowed for actual output } & 3,000 \mathrm{lbs} \\\text { Actual output } & 1,000 \text { units }\end{array} Malkovich Company reports its material price variances at the time of purchase. What is the material usage variance for Malkovich Company?


A) $2,850 (F)
B) $1,950 (F)
C) $900 (F)
D) $900 (U)

Correct Answer

verifed

verified

Bodacious Corporation produced 100 units of Product AA. The total standard and actual costs for materials and direct labor for the 100 units of Product AA are as follows:  Materials:  Standard  Actual  Standard: 200 pounds at $3.00 per pound $600 Actual: 220 pounds at $2.85 per pound $627 Direct labor:  Standard: 400 pounds at $15.00 per pound $600 Actual: 368 pounds at $16.50 per pound $6,027\begin{array} { l l l l } \text { Materials: } & & \text { Standard } & \text { Actual } \\ \text { Standard: } & 200 \text { pounds at } \$ 3.00 \text { per pound } & \$ 600 & \\ \text { Actual: } & 220 \text { pounds at } \$ 2.85 \text { per pound } & & \$ 627 \\\\\text { Direct labor: } & \\ \text { Standard: } & 400 \text { pounds at } \$ 15.00 \text { per pound } & \$ 600 & \\ \text { Actual: } & 368 \text { pounds at } \$ 16.50 \text { per pound } & & \$ 6,027 \end{array} What is the labor efficiency variance for Bodacious Corporation?


A) $480 (U)
B) $480 (F)
C) $552 (U)
D) $552 (F)

Correct Answer

verifed

verified

A variable overhead efficiency variance could be caused by


A) using a poor quality material that needs more labor time to meet production standards.
B) not taking a quantity discount.
C) paying more than the standard rate for labor.
D) price increases on the materials.

Correct Answer

verifed

verified

Using more highly skilled direct laborers might affect which of the following variances?


A) direct materials usage variance
B) direct labor efficiency variance
C) variable manufacturing overhead efficiency variance
D) all of these

Correct Answer

verifed

verified

If actual fixed manufacturing overhead was $55,000 and there was a $1,400 unfavorable spending variance and a $1,000 unfavorable volume variance, budgeted fixed manufacturing overhead must have been


A) $57,400.
B) $53,600.
C) $54,000.
D) $51,700.

Correct Answer

verifed

verified

Showing 61 - 80 of 119

Related Exams

Show Answer